Brutálisan megkínozták az orosz fogságban meghalt ukrán újságírónőt a főügyészség szerint

A test állapota miatt a bűnügyi orvosszakértők sem tudták megállapítani a halál pontos okát.

Példátlanul fokozódik a szabad szólás elleni hatósági fellépés a nyugati világban – mondja Toby Young, a brit Lordok Házának tagja, a szólásszabadságért küzdő Free Speech Union vezetője. Úgy véli, a weimari Németország útját járja be a Nyugat.
Toby Young
1963-ban született Buckinghamshire-ben. Újságíróként dolgozott, magániskolát alapított, konzervatív tagja lett a Lordok Házának, valamint alapítója és igazgatója a szólásszabadságért küzdő Free Speech Union szervezetnek. Négy gyermek édesapja.
Milyen esetekre helyezi a hangsúlyt a Szabad Szólás Szövetsége?
2020-ban alakult a szervezet, azóta több mint háromezer-ötszáz ügyben harcoltunk, és több mint huszonnyolcezer tagunk lett. Létszámunk a baloldal tavalyi kormányalakítása óta megkétszereződött: 2020 februárjától 2024 júliusáig tizennégyezren csatlakoztak hozzánk, és azóta további tizennégyezren.
A szervezet igyekszik megvédeni a tagokat, ha büntetőeljárás indul ellenük?
Azt garantáljuk, hogy megvizsgáljuk az ügyüket, és ha lehet érvelni azzal, hogy amivel vádolják, az a törvényi keretek között van, még ha a szürke zónában is – és feltéve, hogy nem ütközik az értéknyilatkozatunkba –, akkor megvédjük őket.
A háromezer-ötszáz brit „beszédbűnözéses” eset soknak hangzik. Olvasunk olyan emberekről, akik börtönbe kerültek azért, mert kiírtak valamit a Twitterre. Ez valós vagy inkább a médiában felfújt probléma?
Szerintem nincs eltúlozva a probléma. Tavaly eljárást indítottak egy férfi ellen, mert három politikai jellegű mémet osztott meg a Facebookon. Bűnösnek nyilvánították. Egy idei eset egy brit volt katonáról szólt, aki közvetlenül a három kislány halálát okozó southporti támadás után tizenkét perces videót tett közzé a Facebookon, amelyben azt állította, hogy a támadó muszlim bevándorló volt, és illegálisan érkezett – végül egyik kijelentés sem bizonyult igaznak –, és békés tiltakozásra szólított fel a muszlim többségű országokból érkező illegális bevándorlás ellen. Két helyi munkáspárti politikus kezdeményezésére tartóztatták le Walesben, mert „faji gyűlöletet szított”. Ezért a maximális büntetés hét év börtön. Fizettünk a védelméért. A tárgyalás körülbelül két hónapja volt, és az esküdtszéknek tizenhét percébe telt, mire egyhangú ítéletet hozott: nem bűnös.